Drzwi przeciwpożarowe znacząco zwiększają bezpieczeństwo użytkowników danego budynku. Aby jednak właściwie pełniły swoją funkcję, muszą posiadać kilka niezbędnych cech. W przeciwnym razie takie drzwi nie tylko nie będą mogły zostać uznane za przeciwpożarowe, ale jednocześnie nie zapewnią pożądanego stopnia ochrony.
Jakie cechy muszą posiadać drzwi, aby można było określić je przeciwpożarowymi?
Na wstępie należy zaznaczyć, że kluczowe cechy wyznaczone są przepisami prawa. Co więcej, akty prawne określają również miejsca, w których są one niezbędnym elementem wyposażenia. Najogólniej mówiąc, drzwi przeciwpożarowe muszą znajdować się we wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Prywatny inwestor może jednak dobrowolnie zdecydować się na ich montaż. Jeżeli potrzebujesz tego rodzaju drzwi w Koszalinie, zapraszamy Cię do kontaktu.
Zdecydowanie najważniejsza jest klasa odporności ogniowej. To wartość, która określa stopień szczelności oraz izolacyjności. Co do zasady, drzwi przeciwpożarowe muszą posiadać normę od EI 120 do EI 30. Jeżeli jednak mają być zainstalowane w przedsionku przeciwpożarowym, ich klasyfikacja może być niższa – od EI 60 do EI 15.
Pamiętaj, że niemniej ważna jest sama konstrukcja drzwi. Zgodnie z przepisami prawa, nie mogą być to modele obrotowe czy też podnoszone. Wynika to oczywiście z ich niskiej funkcjonalności, która mogłaby znacząco utrudnić ewakuację. Wyjątkowo możliwe jest zastosowanie drzwi rozsuwanych, o ile ich specyfika umożliwia nie tylko otwieranie automatyczne, ale także ręczne. Zdaje się jednak, że najrozsądniejszy jest wybór tradycyjnych modeli.
Warto zaznaczyć, że jeżeli liczba potencjalnie ewakuowanych może przekroczyć 300 osób, drzwi muszą być dodatkowo wyposażone w stosowne urządzenia antypaniczne. Chodzi tu przykładowo o intuicyjny system otwierania, czyli np. listwę lub drążek naciskowy. Podkreślenia wymaga fakt, że tego rodzaju drzwi muszą być także wykonane z solidnych materiałów.