Każdy z nas stara się możliwie jak najbardziej zminimalizować wysokość kosztów stałych. Z tego powodu coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domu pasywnego, którego popularność zapoczątkował niejaki Wolfganf Feist. Jednym z głównych założeń tego typu budownictwa jest zastosowanie okien, które muszą spełniać odpowiednie normy.
Czym są okna pasywne i dlaczego warto zdecydować się na ich zakup?
Okna pasywne to niedokładna, a raczej potoczna terminologia określająca ich zastosowanie. Powinno się raczej mówić o oknach plastikowych lub drewnianych, które spełniają normy umożliwiające ich instalację w domu pasywnym. Tak czy inaczej, pełnią one dwie funkcje. Po pierwsze, ograniczają straty ciepła z wnętrza budynku. Ponadto, poprzez pobieranie energii z promieniowania słonecznego, pozwalają na uzyskanie dodatkowego źródła nagrzewania. Ich współczynnik przenikania ciepła musi wynosić mniej niż 0,8 W/m2K, aby mogły uzyskać miano okien pasywnych.
Najważniejsze zalety tzw. okien pasywnych:
- duża oszczędność finansowa – otrzymasz znacznie niższe rachunki za ogrzewanie zimą, a także za prąd, który latem pobiera klimatyzacja,
- wysoka izolacyjność,
- odporność na warunki atmosferyczne – nie przepuszczają one wilgoci i zanieczyszczeń do środka budynku,
- wyciszenie – ze względu na swoją specyfikę, w mniejszym stopniu przepuszczają dźwięk niż ich tradycyjne odpowiedniki.
Dlaczego okna w domu pasywnym są tak istotne?
Należy mieć na uwadze, że okna odpowiadają za około 25-30% utraty ciepła w całym budynku. Właśnie dlatego ich odpowiedni wybór jest niezwykle istotny podczas budowy domu pasywnego. Najprościej mówiąc, nie warto oszczędzać na ich zakupie. Pamiętaj, że wysokiej jakości okna pasywne wiążą się z niemałą oszczędnością finansową. Ta inwestycja zwróci Ci się po bardzo krótkim czasie użytkowania budynku. Dla pełni efektu warto zdecydować się także na szczelne drzwi zewnętrzne, które dodatkowo ochronią wnętrze przed utratą ciepła.